خوراکی ها و خواص

گیاهان دارویی صنعتی یا سنتی‌

گیاهان دارویی صنعتی یا سنتی‌

با وجود اینکه تجربیات به جای‌ مانده از فرهنگ ‌های مختلف جهان در گیاه‌ درمانی از ارزش والایی برخوردار است، ولی استفاده‌ مستقیم از آن در موارد زیادی دارای محدودیت است و فقط از مطالعات و پژوهش‌ های امروزی می‌ توان از آن‌ ها استفاده‌ پسندیده کرد.

این محدودیت ‌ها باعث می‌ شود که نتوان هر اثر به جای‌ مانده از قدیم ولو با اعتبار را مستقیما مورد استفاده قرار داد. مثلا بسیاری از افراد، کتب ترجمه‌شده‌ ابن ‌سینا و یا رازی را مورد استفاده قرار می ‌دهند، ولی از تجربیاتی که در فکر و اندیشه‌ این دانشمندان بزرگ وجود داشته بی ‌خبرند. به عنوان مثال گیاهی مانند (( هوفاریقون )) را از کتاب ابن‌ سینا بر می ‌گزینیم. در این مورد در می ‌یابیم که ابن ‌سینا اثراتی را برای آن شرح داده و روش کاربرد آن را اکثرا روشن کرده است. حال این گیاه را از ابعاد علم گیاه ‌شناسی، فارماکوگنوزی و دارو سازی امروز بررسی می‌ کنیم. هوفاریقون، همان گیاه علف چای است که به نام ‌های فارسی دیگر از جمله گل راعی و گل هزار چشم نیز شهرت دارد. این گیاه دارای گونه و واریته ‌های گوناگونی است، به طور مثال در ایران ۱۷ گونه و ۴ واریته از آن می ‌روید. با وجود اینکه بعضی گونه‌ ها به هم شباهت ظاهری زیادی دارند، مطمئنا افراد عادی نمی ‌توانند آن ‌ها را از هم بشناسند، حال آن که از نظر گیاه‌ شناسی و مواد موثر با هم تفاوت دارند. مطالعات بسیار زیاد و چاپ بیش از ۱۰ هزار مقاله‌ علمی راجع به این گیاه نشان می ‌دهد که از بین گونه ‌های فراوان علف چای فقط گونه perforatum دارای ارزش دارویی است و امروزه بیش از ۱۰۰ کارخانه داروسازی جهان فقط از این‌ گونه، دارو تهیه می‌ کنند. همین ‌گونه، با گونه scabrum شباهت ظاهری زیادی دارد، به طوری که مردم عادی قادر به تشخیص این دو نخواهند بود و این در حالی است که مواد و اثرات این دو گونه با هم متفاوت است. حال باید دید گیاهان دارویی صنعتی یا سنتی‌ برای استفاده بهتر می باشند.

نکات دیگر مطرح امروز درباره‌ محل رشد گیاه، ارتفاع محل، آب و هوا، رطوبت و خشکی، میزان دما، میزان آفتاب، جنس خاک، میزان باران، زمان جمع ‌آوری، چگونگی نگهداری، قسمت مورد استفاده، شکل دارویی تهیه ‌شده، مقدار مصرف، دفعات مصرف و مقدار دارو برای سنین و شرایط مختلف است.

امروز علم فارماکوگنوزی به خوبی روشن کرده که اگر گیاهی را در نقاط مختلف کشت دهیم، دارای مواد موثر یکسانی نخواهند بود. در بین گیاهان نواحی مختلف، تعدادی حاوی حداقل مواد موثر، بعضی دارای مقدار عادی مواد موثر و بعضی دارای مواد موثر با کیفیت ایده ‌آل هستند.

تمامی عوامل ذکر شده در کمیت و کیفیت مواد موثر گیاهی سرنوشت ‌سازند، حتی یک نوبت باران بیشتر، یک هفته‌ی تفاوت زمان در برداشت و یا زمان برداشت در صبح، ظهر و یا عصر در مواد موثر و در نتیجه اثرات درمانی گیاه اهمیت دارند.

مشکل دیگر گیاه ‌شناسی و نام ‌گذاری گیاهان است که از حدود ۴۰۰ سال پیش تاکنون که (( لینه )) بنیان‌ گذار آن بوده است با قبل از آن کاملا متفاوت است. همچنین تطابق نام‌ های قدیمی گیاهان با نام‌ های علمی امروز از دیگر مشکلات اکثر مستندات دانشمندان گذشته است. بنابراین استفاده مستقیم و بدون تحقیق و مطالعه از آثار قدیم، در اکثر مواقع غیرممکن و همراه با اشتباه خواهد بود.

در سال ‌های اخیر در جای‌ جای جهان گروه ‌های پژوهشگران از تخصص ‌های مختلف، بررسی آثار دانشمندانی همچون ابن‌سینا و رازی را شروع کرده ‌اند و در حال هموار کردن امکان استفاده از این آثار گران ‌بها هستند.

مشکل دیگر مساله‌ منبع جغرافیایی در ارتباط با اثرات درمانی گیاهان دارویی است. در گذشته، تجاربی در مورد بهترین و موثرترین گیاهان دارویی مناطق مختلف مثلا زعفران خراسان، زیره‌ی کرمان، چای هندوستان، جین‌ سینگ چین و غیره وجود داشت.

به نقاط اصلی و بومی که بهترین و موثرترین گیاهان از آن ‌جا تامین می ‌شود، (( منبع جغرافیایی )) گویند. در گذشته گیاهان از این نقاط صادر می ‌شدند و با رشد جمعیت، بشر مجبور به کشت همه‌ گیاهان در نقاط زیادی از کره‌ زمین شد که بسیاری از نقاط مناسب رشد و نمو آن گیاهان نیستند. حال باید دید آیا همه‌ این گیاهان،‌ دارای یک مواد و خواص هستند؟ مسلما جواب خیر است، زیرا شرایط آب و هوایی در تولید مواد موثر، بسیار سرنوشت ‌ساز است و این شرایط در جاهای گوناگون کاملا با هم متفاوت هستند. به همین دلیل کارخانه ‌های معتبر دنیا می ‌کوشند از گیاهان دارویی واقعی به نام officinal به منظور تولید داروهای استاندارد استفاده کنند و توصیه می‌ شود به دلیل مطالعات انجام‌ شده، تا حد امکان از (( داروهای گیاهی صنعتی )) به جای (( گیاهان دارویی )) استفاده شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *