سلامت جسم, قلب و عروق

پیشگیری از بیماری قلب و عروق (قسمت دوم)

در قسمت اول با پیشگیری از بیماری های قلبی و عروقی آشنا شدیم. در ادامه برای شما اصلاح یا درمان عوامل بیماری قلب و عروق را توضیح می دهیم، با طبیب عطار همراه باشید.

عوامل خطر عمده‌ ای که قابل کنترل، اصلاح و یا درمان هستند عبارتند از :

 • کلسترول بالا

کلسترول بالا خطر ایجاد بیماری‌ های قلبی ‌و عروقی را چند برابرافزایش می دهد. کلسترول با رسوب و ضخیم کردن دیواره سرخرگ ها ( تشکیل آتروما) بر روی آن است که باعث تنگی سرخرگ ها می شود.

فشارخون ‌بالا نیز خطر ایجاد بیماری ‌های قلبی‌ و عروقی را چند برابرافزایش می دهد. سایر عوامل دیگری مانند چاقی، سیگار، کلسترول بالا،  سوء مصرف الکل، رژیم غذایی ناسالم یا عدم فعالیت جسمانی و برخی بیماری ها نیز می ‌توانند در ایجاد فشارخون بالا دخیل باشند و همچنین اثرات  فشارخون ‌بالا رادر ایجاد بیماری‌ های قلبی‌ عروقی چندین برابر بیشتر افزایش دهند( البته افراد ممکن است  بدون وجود هیچ یک از این عوامل، باز هم مبتلا به فشارخون بالا شوند).

 • چاقی و افزایش وزن

چاقی و افزایش وزن بدن در ایجاد خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی ‌عروقی مستقل از سایر عوامل خطر دخیل می ‌باشد، چرا که چاقی فشارخون را افزایش داده، سبب افزایش بار کاری قلب می‌شود، اثرات مضری برروی کلسترول  داشته اترواسکلروز را تشدید می کند و در ایجاد بیماری دیابت(بیماری قند خون) دخیل می ‌باشد.

 • عدم فعالیت جسمانی

شیوه زندگی غیر فعال سبب افزایش خطر ابتلا به اضافه ‌وزن، سطح کلسترول خون‌ بالا، فشارخون‌ بالا و دیابت می ‌شود. ورزش منظم درحد متوسط، سبب کاهش خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی ‌عروقی می‌ شود.

حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت متوسط در اغلب روزهای هفته (حداقل ۵ روز) یا هر روز به سلامت قلب کمک کرده همچنین می‌ تواند احتمال بیماری‌ های قلبی، سکته قلبی و همچین خطر سرطان روده بزرگ، فشارخون بالا، دیابت و … را نیز کم کند.

 • بیماری دیابت (قند خون)

ابتلا به دیابت، فرد را در معرض خطر جدی قرار می‌ دهد. درحدود دوسوم افراد مبتلا به دیابت به علت ابتلا به بیماری ‌های قلبی ‌عروقی می‌ میرند.  پیشگیری از ابتلا به دیابت خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی‌ عروقی را نیز کاهش می دهد. کنترل دیابت بعد ابتلا نیز تا حدی ممکن است خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌ عروقی را نیز کاهش دهد(البته بطور جزیی).

 • سیگار

افراد سیگاری نسبت به افراد غیرسیگاری چندین برابر بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌ و عروقی علاوه بر افزایش خطر ابتلا به بیماری های ریه و انواع سرطان ها می ‌باشند.

اثرات استعمال سیگار عبارت است از :

 • افزایش تعداد ضربان قلب و نیز نامنظمی ضربان قلب (آریتمی)
 • انقباض سرخرگ‌ ها کرونری
 • تشدید انسداد اترواسکلروتیک سرخرگ ‌ها توسط پلاک
 • افزایش فشارخون
 • افزایش نیاز بافت قلب به اکسیژن
 • کاهش توانایی خون در حمل اکسیژن
 • افزایش میزان خطر لخته شدن خون و در نتیجه حمله قلبی و سکته مغزی

حتی تماس با دود سیگار در افراد غیر سیگاری موجب افزایش میزان بروز بیماری ‌های قلبی‌ عروقی می‌ گردد.

 • یائسگی زودرس

یائسگی زودرس زنان(به شکل طبیعی و یا بدنبال جراحی) وی درمعرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری سرخرگ ‌های‌کرونری قرار می ‌دهد.

سایر عوامل موثر که عوامل مداخله‌کننده نامیده می ‌شوند نیز با بیماری‌ های قلبی‌ عروقی مرتبط می ‌باشند، اما اهمیت آن ها هنوز بطور کامل شناخته نشده یا مورد سنجش قرار نگرفته ‌اند. این عوامل عبارتند از:

 • استرس

به نظر می ‌رسد که استرس (بویژه‌دربرخی‌افراد) سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی‌ و عروقی می‌ شود. شاید علت این افزایش میزان خطر، بالا رفتن تعداد ضربان قلب و فشارخون و آسیب به سرخرگ ‌ها بدلیل استرس طولانی مدت ‌باشد.  همچنین ممکن است استرس در ایجاد سایر رفتارهای مخاطره‌آمیز مثل تغذیه بیش از حد، استعمال دخانیات و سوء مصرف الکل دخیل باشد. استرس از طریق افزایش هورمون ‌های استرس (از جمله آدرنالین) سبب تولید و افزایش کلسترول و نیز افزایش احتمال پاره شدن پلاک آترواسکلروز می‌ شود. استرس های شدید کوتاه مدت ممکن است با افرایش انعقاد پذیری خون موجب لخته عروقی شود.

 • الکل

نوشیدن مقادیر بیش از حد الکل می ‌تواند فشارخون را افزایش داده و اثر منفی بر روی سطح کلسترول و تری‌گلیسرید (چربی خون) و اترواسکلروز کرونری داشته باشد و ممکن است منجر به ایجاد ضربان نا منظم قلبی (آریتمی) گردد.

 • قرص های ضد بارداری

قرص ‌های ضد بارداری سبب افزایش‌خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی ‌و عروقی در افراد سیگاری یا مبتلا به فشارخون ‌بالا به ویژه در زنان بالای ۳۵ سال شوند. (قرص ‌های ضد بارداری جدید حاوی سطح هورمون کمتری نسبت به قرص ‌های قبلی بوده و خطر کمتری دارند). پس از ۳۵ سالگی بدلیل افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی و لخته شدن خون، زنان سیگاری یا مبتلا به فشارخون ‌بالا نباید از قرص‌ های ضد حاملگی استفاده کنند، مگر موارد خاص که با نظر پزشک می باشد.

در حدود نیمی از موارد مرگ و میر ناشی از بیماری ‌های قلبی‌ عروقی ناگهانی هستند یعنی بروز آن ها غیرمنتظره بوده و فرصت نیز برای درمان وجود ندارد همچنین درمان‌ های متداول امروزی (مانند آنژیوپلاستی با بالن و یا جراحی بای‌ پس سرخرگ کرونری) را نمی‌ توان برای هر فرد در معرض خطر انجام داد و در صورت امکان انجام، درمان فقط مشکل کنونی فرد را درمان می‌ کند و روند بیماری زمینه ‌ای را متوقف نمی ‌سازد.

نتیجه گیری

در این مبحث با پیشگیری از بیماری های قلب و عروق و عوامل خطر بیماری قلب و عروق آشنا شدیم. در پست بعدی با درمان بیماری قلب و عروق آشنا می شویم، از فروشگاه طبیب عطار بازدید فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *