سلامت جسم, قلب و عروق

پیشگیری از بیماری قلب و عروق (قسمت اول)

در پست های قبل بیماری های اجزای سیستم گردش خون که شامل قلب، رگ، خون می باشد را توضیح دادیم. در این پست شما را با پیشگیری بیماری قلب و عروق آشنا می کنیم، با طبیب عطار همراه باشید.

بیماری های قلبی، مجموعه‌ وسیعی از عواملی هستند که قلب را تحت تاثیر قرار می‌ دهند. بیماری ‌های عروقی، مواردی مانند بیماری عروق کرونر، آریتمی یا تپش قلب، مشکلات مادر زادی قلب و مواردی از این دست را شامل می ‌شوند.

اصطلاح ((بیماری قلبی)) اغلب به‌ جای ((بیماری قلبی عروقی)) به‌ کار گرفته می‌ شود. بیماری قلبی عروقی، تمامی موارد مربوط به مسدود شدن و تنگی رگ‌های خونی که ممکن است منجر به حمله قلبی، درد قفسه سینه و سکته مغزی شود را شامل می‌ شود. موارد دیگری نیز مانند مشکلات عضله قلب، رگ‌ های قلب و تپش قلب، به عنوان بیماری ‌های قلبی شناخته می ‌شوند. با یک سبک زندگی سالم، می ‌توان از بسیاری از بیماری های قلبی جلوگیری کرد که در ادامه به راه ‌های پیشگیری از بیماری های قلبی می ‌پردازیم.

پیشگیری از بیماری های قلب و عروق

بیماری‌ های قلبی‌عروقی علت اصلی مرگ و میر در مردان و زنان در سراسر جهان می باشد. بیماری ‌های قلبی‌عروقی اشکال مختلفی مانند: فشارخون‌بالا، بیماری‌ تصلب‌شرایین (آترواسکلروز)‌کرونری و سکته قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، آترواسکلروزسایر عروق مثل اندام ها و احشا و… دارند.

بدلیل بار سنگینی که این بیماری ‌ها از لحاظ اقتصادی و سلامت بر جامعه وارد می ‌سازند، در طول دهه ‌های اخیر مطالعات وسیعی انجام گرفته و عوامل خطری را که سبب افزایش احتمال ابتلا فرد به بیماری ‌های قلبی‌عروقی می شوند را مشخص نموده ‌اند. آگاهی از این عوامل خطر و چگونگی کنترل آن ها این فرصت را  بوجود می آورد که بتوان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرده و یا در صورت ابتلا از شدت آن کاست.

بیماری ‌های قلبی‌عروقی(سکته قلبی، سکته مغزی، درگیری عروق محیطی) تهدیدی عمده برای جوامع مترقی انسانی به شمار می‌ آید ولی خوشبختانه  اغلب می ‌توان با یکسری از  تغییرات مثبتی در شیوه زندگی، از ایجاد و یا بدتر شدن این بیماری ‌ها پیشگیری کرد وحتی بعد از ایجاد می توان میزان عوارض و  مرگ و میر ناشی از آن ها را به شکل قابل توجهی کاهش داد. این تغییرات پیشگیرانه (شامل تغذیه ‌سالم‌،  افزایش‌ فعالیت‌ بدنی،  قطع عادات مضرمثل استعمال ‌دخانیات(سیگار، پیپ، قلیان)  یا (مصرف الکل) اهمیت بسیار زیادی دارند.

بیماری ‌های قلبی‌عروقی به آهستگی ایجاد شده و در مراحل اولیه اغلب علامتی نیز ندارند. عواملی چون کلسترول بالا یا فشارخون بالا ممکن است از کودکی وجود داشته یا در جوانی آغاز شده و برای چندین دهه تشخیص داده نشوند، بنابراین بهترین راهکار، بررسی ، تشخیص و کنترل زودرس عوامل خطر و پیشگیری از بیماری‌ های قلبی‌عروقی است. ایجاد تغییرات سالم در شیوه زندگی مطابق با رهنمودهایی که از چندین دهه تحقیقات بدست آمده‌ اند نه تنها سبب پیشگیری از بیماری ‌های قلبی‌عروقی می ‌شوند بلکه خطر ابتلا به بیماری ‌های خطرناکی مثل سرطان و دیابت را نیز کاهش می ‌دهند.

عوامل خطر بیماری های قلبی عروقی

برخی عوامل‌خطر بیماری‌های قلبی‌عروقی قابل  اصلاح وکنترل هستند، در حالیکه سایر عوامل‌خطر تحت کنترل ما نیستند. برخی از عوامل خطرممکن است در طول زندگی دچار تغییر شوند. البته داشتن یک یا چند عامل خطر اصلی بیماری‌های قلبی‌عروقی به این مفهوم نیست که فرد حتما مبتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی شده یا در اثر آنها می‌میرد. در واقع هر چه تعداد این عوامل خطر بیشتر باشد، فرد به احتمال بیشتری به بیماری قلبی‌عروقی مبتلا خواهد شد. بلعکس نبود عوامل خطر دلیل عدم ابتلا  به بیماری‌های قلبی‌عروقی نیست وفقط احتمال را کم میکند.  با آگاهی از عوامل خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی‌عروقی، می‌توان میزان خطر احتمالی را تا حد امکان کاهش داد.

عوامل خطری که قابل اصلاح و یا قابل درمان نمی‌ باشند عبارتند از:
  • جنس بیما

زنان بین سن 55 تا 60 سالگی در معرض خطرکمتری از مردان هستند. زنان پیش از یائسگی بدلیل وجود هورمون‌ های جنسی خود در مقابل بیماری ‌های قلبی‌عروقی محافظت می‌ شوند.

  • افزایش سن

با افزایش سن خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی‌عروقی افزایش می ‌یابد. مردان نسبت به زنان در سنین پایین ‌تری دچار حملات قلبی می ‌شوند. پس از یائسگی خطر ابتلا به بیماری ‌های قلبی‌عروقی در زنان شروع به افزایش می‌ کند. پس از ۶۵ سالگی خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌عروقی در زنان مشابه مردان هم سن خود بوده و حتی پس از ۷۵ سالگی، زنان نسبت به مردان هم سن خود در معرض خطر بیشتر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌عروقی می ‌باشند.

  • سابقه خانوادگی

بیماری بیماری ‌های قلبی‌عروقی به ویژه در  افرادی که دارای پدر و مادر یا برادر و خواهر دچار بیماری سرخرگ و سابقه ‌ای از مرگ در یکی از اعضای خانواده بدلیل ابتلا به بیماری ‌های قلبی‌عروقی در سنین پایین(یعنی مرگ ناشی از بیماری‌ های قلبی‌ عروقی در سن زیر ۵۵ سال در مردان و زیر ۶۵ سال در زنان) را داشته باشد .

  • ژنتیک، قومیت و نژاد

هم در ایجاد بیماری ‌های قلبی ‌عروقی نقش دارند. سیاه ‌پوستان بدلیل فشارخون بالاتر نسبت به سفید پوستان در معرض خطر بیشتری می ‌باشند. افزایش سطح کلسترول خون ژنتیکی بطورمستقیم خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌عروقی را افزایش می ‌دهد. برخی اختلالات ژنتیکی نیز خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی‌عروقی را افزایش می ‌دهد.  فعلا نمی توان مواد ژنتیکی خود را تغییر دهیم اما آگاهی از وضعیت ژنتیکی در انسان باعث می ‌شود که فرد سایر عوامل خطر قابل کنترل را بهتر مدیریت نماید.

این مطلب ادامه دارد. در قسمت دوم با اصلاح یا درمان عوامل بیماری قلب و عروق آشنا می شویم، از فروشگاه طبیب عطار بازدید فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *