خوراکی ها و خواص

مصرف زرده تخم مرغ، مفید یا مضر

مصرف زرده تخم مرغ، مفید یا مضر

زرده تخم مرغ از غذاهایی است که همواره مورد بحث بسیاری از مردم و همچنین متخصصان بوده است. بسیاری معتقد هستند که مصرف زرده تخم مرغ باعث افزایش کلسترول بد شده و برای بدن مضر است. از طرفی مطالعات جدید نشان می‌ دهند که شاید این تصور به طور کامل اشتباه باشد.

در کلیات طب سنتی ایران آمده است که مزاج زرده تخم ‌مرغ مایل به گرمی معتدل است، خون بسیار سالم و خوبی تولید می ‌کند و برای ریه و تنفس مفید است. تخم‌ مرغ بزرگ از بهترین نوع تخم ‌مرغ ها است و بهتر است در همان روز تخم‌ گذاری مصرف شود؛ اگر امکان نگهداری تخم‌ مرغ در جای خنک وجود نداشت، می ‌توان آن را داخل نمک نگه داشت تا ماندگاری آن بیشتر شود.

مصرف زرده تخم مرغ

در مقالات جدید آمده است که در متون طبی کهن ایران نیز زرده تخم ‌مرغِ نیم ‌برشت، خونساز، مغذی و مقوی قلب شمرده می ‌شود؛ با وجود توصیه‌ های قبلی و پرهیزهای مکرر درباره مصرف زرده تخم ‌مرغ، مطالعات جدید نشان داده که تخم‌ مرغ اثر چندانی در افزایش کلسترول به‌ ویژه کلسترول بد ندارد و حتی اثر مثبت در پیشگیری از بیماری های قلبی در افراد سالم دارد و مصرف آن در بیماری های ایسکمیک قلب نیز منع نمی ‌شود و فقط محدود می‌ شود.

آخرین توصیه ‌های تغذیه مصرف روزانه یک عدد تخم ‌مرغ در افراد سالم و ۳ عدد تخم‌ مرغ در هفته را برای بیماران مستعد مشکلات قلبی مجاز دانسته است. مصرف همزمان شیر با مواد ترش، شور، گوشت، تخم ‌مرغ، ماهی، ترب، پیاز و همچنین همراه میوه‌ های تازه و سبزیجات بسیار مضر است.

سفیده تخم مرغ برای افراد سرد مزاج

سفیده تخم ‌مرغ، لزج و دیر ‌هضم است و برای افراد سرد مزاج و معده‌ های ضعیف مضر است زیرا از آن بلغمی غلیظ و لزج تولید می ‌شود، همچنین مصرف زیاد و طولانی‌ مدت تخم‌ مرغ باعث ایجاد لکهای پوستی در صورت و بادهای سرد در طحال و معده می ‌شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *