خوراکی ها و خواص

مصرف برنج دودی برای انسان مفید است

آیا مصرف برنج دودی برای انسان مفید است

ماهی و برنج دودی از غذاهایی هستند که توسط برخی از مردم مصرف می ‌شوند و مطمئنا اگر به شمال کشور سفر کرده باشید با این غذاها آشنا هستید. اما برنج دودی و دیگر محصولات غذایی دودی چگونه تهیه می ‌شوند؟ آیا مصرف این غذاها برای ما مفید است؟ طبیب عطار در این نوشتار به بررسی این سوالات و پاسخ آنها خواهد پرداخت تا به طور کامل با روند تهیه برنج دودی و فواید مصرف آن آشنا شوید.

حتی اگر در فرآیند تولید محصول دودی از چوب خوبی استفاده نشده باشد مصرف گاه به گاه برنج یا ماهی دودی بدون اشکال است. موادغذایی دودی مانند برنج دودی یا ماهی دودی جزو‌ آن دسته از خوراکی ‌هایی هستند که شاید امروز مردم از سر تفنن هر از چندگاهی به سراغ آنها می ‌روند اما در گذشته دودی کردن خود روشی برای نگهداری مواد غذایی بود. معمولا با کمک خرده ‌های چوب درختان در اتاقک‌ هایی دود ایجاد می‌ شود و این دود به سمت برنج ‌ها هدایت شده تا طعم دودی بگیرند به این صورت که کیسه ‌های برنج را از جایی آویزان می ‌کنند و خرده‌ های چوب را آتش می ‌زنند به حدی که فقط دود کند و آتش نگیرد.

هدف از تولید برنج دودی چیست؟

امروز تنها برای تغییر ذائقه و تنوع در طعم برنج این کار را انجام می‌ دهند. حتی اگر دیده باشید در مراسم خاص برای خوش ‌طعم ‌شدن برنج از چوب برای سوزاندن و حرارت دادن به برنج و طبخ آن استفاده می‌ کنند. در واقع پخت غذا با چوب باعث می ‌شود مقداری از دود وارد غذا شود و عطر و طعم خاصی به غذا ‌دهد. در حالی که در قدیم دودی کردن یکی از روش ‌های نگهداری بوده است. در واقع دود باعث می ‌شود میکرو ارگانیسم‌ ها دیرتر در ماده غذایی نفوذ کنند. در واقع ترکیبات موجود در دود مانع از رشد میکروب‌ ها شده و عمر نگهداری آنها را افزایش می ‌دهند. دودی کردن در اکثر مواقع توام با خشک‌کردن مانند ماهی دودی، گوشت دودی و حتی برگه‌ های زردآلو و…است. عمولا گفته می ‌شود که دودی کردن مواد غذایی کار صحیحی نیست و سبب ایجاد ترکیبات سرطان ‌زا در ماده غذایی می ‌شود. پس چطور قدیمی ‌ها از آن به عنوان یک روش نگهداری استفاده می‌ کردند؟

اگر برای دودی کردن از مواد سوختنی خوب استفاده کنیم، مواد رنگی داخل مواد سوختنی نباشد یا از چوب ‌هایی که طعم و اسانس زیادی دارند مانند چوب درخت کاج استفاده نشود، دودی‌کردن ضرری برای مصرف‌ کننده نخواهد داشت اما استفاده از چوب ‌های رنگ ‌شده یا چوب‌ های اسانس‌ دار و شیرابه ‌دار یا چوب ‌های آغشته به مواد نفتی مضر است. متاسفانه چون دودی کردن در خانه یا در کارگاه ‌ها به روش سنتی در کشورمان انجام می‌ شود و صنعتی نیست، نمی ‌توان خیلی مطمئن بود که در فرآیند دودی‌کردن از چه نوع چربی استفاده شده است. به همین دلیل مصرف زیاد محصولات دودی توصیه نمی‌ شود. در اثر سوختن چوب‌ های نامناسب دودی که تولید می‌ شود حاوی ترکیبات سرطان‌ زاست که وارد غذا شده و در طولانی ‌مدت می‌ تواند سبب بروز سرطان شود.

آیا مصرف برنج دودی و دیگر محصولات دودی ضرر دارد؟

حتی اگر در فرآیند تولید محصول دودی از چوب خوبی استفاده نشده باشد مصرف گاه به گاه برنج یا ماهی دودی بدون اشکال است. زیرا تداوم مصرف است که می ‌تواند سبب بروز سرطان شود. در کشور ما مصرف محصولات دودی خیلی مرسوم نیست و اغلب مردم شاید یک بار در ماه هم از آنها مصرف نکنند اما در مناطقی که مصرف محصولات دودی رواج دارد، توصیه می‌ کنم که خوردن این مواد غذایی به بیشتر از یک بار در هفته نکشد.

آیا نگهداری برنج دودی متفاوت است؟

خیر، تفاوتی ندارد. مانند برنج معمولی جای برنج دودی هم باید خشک و خنک باشد تا ماندگاری آن افزایش یابد. کلا برنج فرآورده‌ ای است که رطوبت پایینی دارد و دیر خراب می‌ شود و در محیط خشک و خنک تا یک سال به خوبی‌ باقی می‌ ماند در ضمن برنج کهنه از نظر کیفیت پخت بهتر از برنج نو است به طوری که برنج نو ۲ برابر ری می ‌کند در صورتی که برنج کهنه‌ ۴ برابر خاصیت ری کردن دارد. البته برخلاف برنج معمولی که توصیه می ‌شود بیشتر به صورت کته مصرف شود در رابطه با برنج دودی توصیه می‌ شود به صورت آبکش طبخ شود تا ترکیبات مضر احتمالی از طریق آب خارج شود. گرچه در این حالت کمی از طعم و مزه برنج کاسته می ‌شود ولی خیلی نیست و آبکش آن بهتر است.

این برنج را با چه بخوریم؟

کلا توصیه می ‌کنیم میوه و سبزی‌ های زیادی همراه غذا مصرف کنید زیرا این دسته از مواد غذایی ترکیبات سرطان‌ زا را خنثی می ‌کنند. فراموش نکنید ترکیبات سرطان ‌زا فقط در برنج یا محصولات دودی وجود ندارند. در زندگی امروزی در آب و هوایی که می‌ نوشیم و نفس می‌ کشیم در سایر غذاهایی که می‌ خوریم و حتی در ظروفی که در آنها غذا طبخ می ‌کنیم ترکیبات سرطان ‌زا به وفور یافت می‌ شوند. بنابراین مصرف زیاد میوه و سبزی به خنثی شدن این ترکیبات مضر کمک می‌ کند.

چه چیزی با برنج دودی نخوریم؟

غذاهای سرخ‌ شده و گوشت‌ های فرآوری شده صنعتی، سرخ ‌کردنی ‌ها خود حاوی ترکیبات سرطان ‌زا هستند و می ‌توانند مضرات برنج دودی را به ویژه اگر در روند آن از چوب نا مناسب استفاده شده باشد، تشدید کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *