خوراکی ها و خواص

ترکیب ارده و شیره چه خواصی دارد

ترکیب ارده و شیره چه خواصی دارد

شما می ‌توانید با کوبیدن دانه ‌های کنجد و سپس تفت دادن آن ها به ارده دست پیدا کنید که ماده ‌ای مغذی و از نظر برخی از متخصصین یک غذای کامل محسوب می ‌شود. ارده را می ‌توان با سایر مواد غذایی طبیعی و مغذی ترکیب کرد و از خواص آنها بهره ‌مند شد. یکی از این ترکیبات ارده و شیره است که در ادامه قصد داریم به بررسی خواص آن بپردازیم.

ارده را به طرق مختلفی می‌ توان مصرف کرد از جمله می ‌توان آن را به ‌صورت خالص و بدون هیچ گونه افزودنی با نان مصرف کرد یا مواد شیرینی از قبیل عسل، شیره اعم از شیره نبات، خرما، انگور و مربا به آن اضافه و مصرف کرد و میزان افزودنی بسته به ذائقه افراد متفاوت است.

خواص ارده و شیره

برای اینکه به خواص ارده و شیره اشاره کنیم در ابتدا بهتر است خواص ماده اصلی تشکیل دهنده ارده یعنی همان کنجد به طور مختصر بگوییم.

1 . هر قاشق غذا خوری کنجد تأمین کننده 14 درصد از نیاز روزانه به کلسیم بدن است، مصرف 50 گرم از کنجد، 25 درصد از نیاز روزانه به اسید فولیک را بر طرف می کند.

2 . دانه کنجد دارای 20 تا 25 درصد پروتئین، 50 درصد چربی و به نسبت مساوی اسید لینولئیک و اولئیک است. کنجد یکی از منابع بسیار مفید برای جذب آهن، روی و کلسیم به شمار می آید.

3 . این دانه منبع آهن گیاهی است که برای رفع خستگی مفید است همچنین مصرف این دانه گیاهی برای افرادی که مبتلا به کم خونی فقر آهن هستند می تواند بسیار مؤثر باشد.

4 . افرادی که شیر دوست ندارند و یا به هر دلیل مصرف شیر به مزاج شان سازگار نیست می توانند از کنجد برای تأمین کلسیم، روی و آهن خود که از مواد معدنی مهم به شمار می آید، استفاده کنند.

5 . ارده و شیره یک چاق کننده و تقویت کننده نیروی جنسی بوده و دیر هضم می باشد.

6 . گفتنی است خاصیت اصلی انواع شیره و ارده، انرژی زا بودن آنهاست و برای فصل زمستان که بدن به انرژی بیشتری برای گرم کردن خود احتیاج دارد، بهترین غذا محسوب می شوند.

7 . دانه ی کنجد مغذی و نرم کننده است. برای نرم کردن سینه مفید است و ملین و مسهل است.

8 . ارده منضج دمل ها و زخم های چرکی و تسکین دهنده درد، گرمی و خشکی عضو می باشد. مزاج گرم و تر دارد و مصلح آن سرکه و عسل است. ارده و شیره هر دو گرمی هستند و آب روی آتش برای خلاص شدن از رطوبت سردی خوردن می باشد.

9 . از کنجد و ارده در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می شود و برای درمان استخوان درد و درد مفاصل هم مفید است.

10 . به دلیل تحرک بالای کودکان، مصرف ارده و حلوا در وعده صبحانه، علاوه بر رساندن انرژی لازم به آنها، باعث تقویت حافظه شان هم می شود.

11 . شیره انگور هم درست مانند خود انگور مقدار قابل توجهی ویتامین «آ»، «ب»و «ث» دارد و در ضمن ضدنفخ هم هست.

12 . مدر و قاعده آور است.

13 . شیره در بدن باعث دفع اوره و مقداری از اسیدهای غیرمفید بدن می شود و کارشناسان تغذیه آن را پاک کننده بقایای غذاها در روده و معده می دانند.

14 . شیره انگور محرک اعمال کبدی هم هست و به خون سازی نیز کمک می کند.

15 . شیره و ارده، هر دو تسکین دهنده دردهای رماتیسم و امراض شریانی و وریدی هستند.

16 . ارده و روغن کنجد سرشار از اسیدهای چرب اشباع نشده اند که اگر در معرض هوای گرم و نور قرار بگیرند، چربی هایشان اکسید شده و روغن به اصطلاح فاسد می شود بنابراین کنجد و فرآورده های تهیه شده از آن باید در جای خشک، خنک و دور از نور آفتاب نگهداری شود.

17 . ارده نرم کننده ی سفتی ها و ورم های سفت داخلی است و دمل ها را نیز نرم می کند و مسکن درد آن است هم چنین ضماد و مالیدن آن نیز همین خواص را دارد.

18 . برای رفع بیماری های رحم توصیه می شود. روغن دانه های کنجد جانشین برتری برای روغن زیتون است و به عنوان ظرف برای تهیه پمادها، ماده مفیدی است و برای این کار باید سر را با آن مالش داد.

19 . برگ های کنجد لعاب زا می باشد و نرم کننده و حلال هستند. دم کرده آن برای ردشد موی سر نافع است دم کرده گیاه کامل، مدر است.

20 . از کنجد و ارده علاوه بر درمان لاغری در درمان اختلالات کبد و کلیه استفاده می شود و برای درمان استخوان درد و درد مفاصل هم مفید است.

21 . مولد خون صالح (خون سالم و طبیعی و بدون مواد زائد) است. اگر از ضعف عمومی بدن رنج می برید یا مبتلا به کم خونی هستید می توانید شیره انگور را در برنامه غذایی خود بگنجانید. با توجه به اینکه شیره انگور خونساز بوده و مقوی بدن است، افرادی که ضعف عمومی دارند یا مبتلا به کم خونی هستند، می توانند شیره انگور را همراه شیربرنج یا سمنو بخورند یا به صورت شربت، سرکه شیره استفاده کنند.

22 . افزایش دهنده وزن بدن است. از دیگر فواید این خوراکی شیرین، افزایش حجم عضلات است. به همین دلیل است که ترکیب شیره انگور و ارده کنجد را به کسانی که کارهای سنگین انجام می دهند یا ورزشکار هستند، توصیه می کنند چراکه علاوه بر مقوی بودن، باعث افزایش حجم عضلات می شود.

23 . یکی دیگر از خواص شیره انگور بازکنندگی گرفتگی هاست و از این رو برای اینکه در مجاری کبد، انسداد ایجاد نشود، می توان شیره انگور را همراه با سرکه انگور مصرف کرد.

24 . درمان کننده ی صرع، کهیر، سرفه مزمن، تپش قلب، لاغری مفرط ، ضعف احشا و یرقان است.

25 . برای بیماری های طحال، افسردگی و غضب مفید است.

26 . دوشاب، غلیظ کننده شیر مادر است، به همین دلیل اگر شیر مادری رقیق باشد، می تواند در کنار بقیه درمان ها شیره انگور را مصرف کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *