سلامت جسم, مغز و اعصاب

بیماری های مغز و اعصاب (قسمت سوم)

در قسمت دوم بیماری تومور مغزی بیان کردیم. در این پست شما را با انواع دیگر بیماری های مغز و اعصاب از قبیل میگرن، ام اس، مننژیت آشنا می کنیم، با طبیب عطار همراه باشید.

مننژیت

مننژیت (Meningitis) التهاب پرده‌های محافظی می‌باشد که مغز و نخاع را پوشانده‌اند و بطور مشترک مننژ یا شامه گان نامیده می‌شوند. این التهاب ممکن است عامل ویروسی، باکتریایی، یا سایر ریز اندامگان داشته باشد، و در موارد کمتری در اثر تجویز داروهای خاصی به وجود آید. مننژیت می‌تواند به دلیل نزدیکی التهاب به مغز و نخاع، زندگی بیمار را به خطر اندازد؛ بنابراین این شرایط را تحت عنوان فوریت پزشکی دسته بندی می‌کنند.

علل بروز مننژیت
 1. باکتری
 2. ویروس
 3. قارچ
 4. تحریکات شیمیایی
 5. حساسیت به دارو
 6. سرطان ها
 7. آسیب جسمی
علائم بیماری مننژیت
 1. تب و لرز
 2. تغییرات ذهنی
 3. تهوع و استفراغ
 4. حساسیت به نور
 5. سردرد شدید
 6. سفتی گردن
 7. بی قراری
 8. برآمدگی استخوان جمجمه
 9. کاهش هوشیاری
 10. تحریک پذیری کودکان
 11. تنفس سریع
 12. قوس سر و گردن به عقب

میگرن

میگرن (Migraine) نوعی بیماری است که با سردردهای مداوم و سخت مشخص می‌شود و غالبا با اشکالات زود گذری در جریان خون مغزی و استفراغ همراه است. این بیماری با یک‌ نوع‌ سردرد شدید و ناتوان ‌کننده‌ معمولا در یک‌ طرف‌ سر، که‌ به‌ همراه‌ آن‌ علایم‌ دیگری‌ مثل‌ تهوع، استفراغ‌ و مشکلات‌ بینایی‌ همراه است. حمله‌ این‌ سردرد می‌تواند 2 تا 72 ساعت‌ طول‌ بکشد. حملات‌ میگرن‌ در بعضی‌ از افراد ممکن‌ است‌ بطور هفتگی‌ رخ‌ دهند، در حالی‌ که‌ در بعضی‌ دیگر ممکن‌ است‌ حتی‌ یک‌ بار نیز در سال‌ رخ‌ ندهند.

علل بروز میگرن

تحقیقات نشان داده که عامل بروز بیماری میگرن ناشناخته است. با این حال اعتقاد بر این است که عوامل محیطی و ژنتیکی در بیماری میگرن نقش داشته باشند. در دو سوم، موارد این بیماری در خانواده‌ها وجود دارد و به ندرت به علت نقص تک ژن، اتفاق می‌افتد. برخی از  بیماری‌های روانی همچون بسیاری از رویدادهای زیستی یا محرک‌ها با این بیماری در ارتباط هستند که از این دسته می‌توان به: افسردگی، اضطراب، و اختلال دو قطبی اشاره کرد.

عوامل‌ خطر میگرن
 1. استرس‌
 2. سابقه‌ خانوادگی‌ میگرن‌
 3. سیگار کشیدن‌
 4. نوشیدن‌ الکل‌
 5. مصرف‌ بسیاری‌ از داروها
 6. کمبود خواب ، یا در بعضی‌ از افراد خوابیدن‌ زیاد

ام اس

در ادامه بحث انواع دیگر بیماری های مغز و اعصاب از قبیل میگرن، ام اس، مننژیت فلج چندگانه یا اِسکلروزِ چندگانه (Encephalomyelitis disseminate) یا Multiple sclerosis که با نام اختصاری اِم‌اِس یا MS نیز شناخته می‌شود، یک ببه توضیح ام اس خواهیم پرداخت. ام اس یک یماری التهابی است که در آن غلاف‌های میلین سلول‌های عصبی در مغز و نخاع آسیب می‌بینند. این آسیب دیدگی در توانایی بخش‌هایی از سیستم عصبی که مسئول ارتباط هستند اختلال ایجاد کرده و باعث به وجود آمدن علائم و نشانه‌های زیادی می شود.

علل بروز ام اس

به دلایل ناشناخته ای، خطر ابتلای زنان به این بیماری دو برابر مردان است. در واقع این بیماری، بیشتر، زنان را مورد حمله قرار می دهد.

 اما به طور کلی وراثت، اصلی ترین دلیل آسیب پذیری افراد به این بیماری مزمن و علت غیر قابل پیشگیری آن است.

شایع ترین علائم بروز بیماری ام اس
 1. بی حسی و مورمور شدن مداوم: که معمولا صورت و دست ها و پاها را درگیر میکند.
 2. خستگی: خستگی بدون دلیل و ضعف عضلانی، مخصوصا در ماهیچه های پاها و ضعف مچ پا. این خستگی با تخریب و آسیب سلول های عصبی، شدیدتر می شود.
 3. ضعف و گرفتگی عضلات
 4. اختلالات بینایی : تاری دید در یک یا هر دو چشم، کوررنگی، دوبینی و درد چشم
 5. اختلال در کنترل ادرار و مدفوع: بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع، اسهال مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده
 6. کاهش حافظه: از آنجایی کهMS به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند، کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه ی پیشرفت MS است که البته خیلی وقت ها می تواند از علائم شروع این بیماری باشد.
 7. اختلالات جنسی
 8. سرگیجه : راه رفتن همراه با سرگیجه و اختلال در کنترل حرکات می تواند علامت اولیه بیماری باشد. این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند.
 9. تشنج: تشنج های صرعی از علائم بسیار رایج بیماری ام اس هستند که از گسترش اختلالات در مناطقی از مغز به نام قشر مغز ناشی می شوند. قشر مغز، بیرونی ترین و البته بزرگ ترین بافت عصبی مغز است که مغز را می پوشاند و از آن محافظت می کند.
 10. افسردگی: احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو

این مطلب ادامه دارد. در قسمت چهارم شما را با لوپوس‌ اریتماتوی منتشر (اس‌.ال‌.ای) آشنا می کنیم، از فروشگاه طبیب عطار بازدید فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *