سلامت جسم, قلب و عروق

بیماری خون (قسمت دوم)

در قسمت اول با بیماری های خونی آشنا شدیم. در ادامه انواع بیماری های مربوط به گلبول های سفید خون را توضیح می دهیم، با طبیب عطار همراه باشید.

انواع بیماری های خون مربوط به گلبول های سفید

گلبول های سفید (لکوسیت) به دفاع بدن در برابر عفونت و عوامل خارجی کمک می ‌کنند. اختلالات گلبول های سفید می‌ تواند بر پاسخ ایمنی بدن و قابلیت مبارزه با عفونت، اثر بگذارد. این اختلالات هم بزرگسالان و هم کودکان را مبتلا می‌ کنند.

  • لنفوم

لنفوم سرطان خونی ست که در سیستم لنفی بدن بوجود می‌ آید. گلبول های سفید تغییر یافته و خارج از کنترل رشد می ‌کنند. لنفوم هوچکین و غیر هوچکین دو نوع اصلی لنفوم هستند.

  • لوسمی

لوسمی سرطان خونی ست که گلبول های سفید خون بدخیم در داخل مغز استخوان بزرگ می‌ شوند. لوسمی ممکن است حاد یا مزمن باشد. لوسمی مزمن به آرامی پیشرفت می ‌کند.

  • سندرم میلوپلاستیک

سندرم میلوپلاستیک (MDS) بیماری مربوط به گلبول های سفید در مغز استخوان است. بدن سلول های نابالغ زیادی تولید می ‌کند که بلاست نامیده می ‌شوند. این پلاستها تکثیر می‌ شوند و سلول های بالغ سالم را تشکیل می ‌دهند. سندرم میلوپلاستی ممکن است به آرامی یا خیلی سریع پیشرفت کند. گاهی اوقات به لوسمی منجر می‌ شود.

علائم شایع اختلالات گلبول سفید عبارتند از:

1 . عفونت های مزمن

2 . خستگی

3 . کاهش وزن بدون دلیل

4 . ضعف یا احساس ناخوشی کلی

انواع بیماری های پلاکت های خون

پلاکت های خون به هنگام بریدگی یا هر نوع زخم دیگری نخستین پاسخگو هستند. آن ها در محل زخم تجمع پیدا می‌ کنند، یک سد اولیه درست می‌ کنند تا خون ریزی قطع شود. اگر اختلال پلاکت بوجود آید، خون یکی از سه وضعیت غیر عادی را خواهد داشت.

1 . کافی نبودن پلاکت ها

کم بودن تعداد پلاکت ها خطرناک است چون حتی یک زخم کوچک هم موجب از دست دادن خون شود.

2 . زیاد بودن پلاکت ها

اگر پلاکت زیادی در خون وجود داشته باشد، لخته ‌های خون تشکیل می‌ شود و یک رگ مهم را مسدود می ‌کند که موجب سکته یا حمله قلبی می ‌شود.

3 . پلاکت ها به درستی لخته نمی ‌شوند

گاهی اوقات پلاکت های تغییر شکل یافته نمی‌ توانند به سلول های خونی دیگر یا دیواره عروق بچسبد. و بنابراین به درستی لخته نمی‌ شوند. این امر می‌ تواند منجر به از دست دادن خون تا حد خطرناک شود.

اختلالات پلاکت ژنتیکی هستند یعنی ارثی هستند. بعضی از این اختلالات خونی عبارتند از :

  • بیماری خونی فون ویلبراند

بیماری فون ویلبراند شایع ترین اختلال خون ریزی ارثی است. این بیماری بخاطر کمبود پروتئینی به نام فاکتور فون ویلبراند (VWF) ایجاد می ‌شود که به لخته شدن خون کمک می ‌کند.

  • هموفیلی

هموفیلی یک اختلال لخته خون مشهور است. این بیماری تقریبا همیشه در مردان بوجود می‌ آید. جدی‌ ترین مشکل هموفیلی خون ریزی شدید و مداوم است.

این خون ریزی می ‌تواند داخل یا خارج بدن باشد. خون ریزی می‌ تواند بدون هیچ دلیل خاصی شروع شود.

درمان شامل استفاده از هورمونی به نام دسموپرسین برای نوع خفیف A است که می ‌تواند آزاد شدن بیشتر فاکتور لخته خون را تقویت کند و تزریق خون یا پلاسما برای نوع B و C است.

  • ترومبوسیتمی اولیه

ترومبوسیتمی اولیه یک اختلال نادر است که می ‌تواند منجر به افزایش لخته خون شود. این بیماری فرد را در معرض خطر سکته یا حمله قلبی قرار می ‌دهد. این اختلال به هنگامی رخ می دهد که مغز استخوان پلاکت زیادی را تولید کند.

  • اختلالات عملکرد پلاکت اکتسابی

داروهای خاص و بعضی از بیماری ها نیز می‌ توانند بر عملکرد پلاکت اثر بگذارند. توجه داشته باشید که باید همه داروهای تان را با پزشک تان هماهنگ کنید حتی داروهای بدون نسخه که خودتان خریداری می‌ کنید.

موسسه کانادایی هموفیلی هشدار می ‌دهد که داروهای متداول زیر ممکن است بر پلاکت ها اثر بگذارند بخصوص اگر به مدت طولانی مصرف شوند.

1 . آسپرین

2 . داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی

3 . بعضی از آنتی بیوتیک ها

4 . رقیق کننده خون

5 . داروی افسردگی

6 . داروی بیهوشی

7 . آنتی هیستامین

  • بیماری های خون در پلاسما

انواع مختلفی بیماری های خونی هستند که بر سلول های پلاسما اثر می ‌گذارند، نوعی گلبول سفید که در بدن پادتن می‌ سازد. این سلول ها برای قابلیت بدن شما برای مبارزه با عفونت و بیماری خیلی مهم هستند.

  • میلومای سلول پلاسما

میلومای سلول پلاسما یک نوع سرطان خون نادر است که در سلول های پلاسما در مغز استخوان بوجود می‌ آید. سلول های پلاسمای بد خیم در مغز استخوان تجمع پیدا می‌کنند و تومورهایی به نام پلاسماسیتوماز را تشکیل می‌ دهند که معمولا در استخوان هایی همانند مهره، لگن یا ران هستند. این سلول های غیر عادی پلاسما پادتن های غیر عادی به نام پروتئین های مونوکلونال را تولید می ‌کنند.

این پروتئین ها در مغز استخوان تجمع پیدا کرده و پروتئین های سالم را در بر می ‌گیرند. این امر می‌ تواند منجر به غلیظ شدن خون و صدمه به کلیه شود. علت میلومای سلول پلاسما ناشناخته است.

علائم شایع اختلالات پلاکت عبارتند از:

1 . زخم ها یا بریدگی خوب نمی‌ شوند یا به کندی خوب می‌ شوند

2 . خونی که پس از جراحت یا بریدگی لخته نمی ‌شود

3 . پوستی که به آسانی کبود می ‌شود

4 . خون ریزی بدون دلیل یا خون ریزی لثه

چندین نوع بیماری های خون وجود دارد که می ‌توانند به شدت بر سلامت کلی بدن اثر بگذارند.

تشخیص بیماری های خون

آزمایش خون و تجزیه و تحلیل مغز استخوان، دو مورد از شایع‌ ترین شکل تشخیص اختلالات خون است. برخی از اختلالات خونی که بر عوامل خانوادگی متکی هستند، می‌ توانند بر روی کودکانی که در رحم مادرند نیز تاثیرگذار باشند. برخی از اختلالات خونی تا زمانی که علائم شان ایجاد نشود قابل تشخیص نیستند. آزمایش خون می تواند توانایی خون در لخته شدن، تعداد پلاکت‌ ها، تعداد گلبول‌ های سفید، پروتئین، آنتی ‌بادی ‌ها و غلظت خون را برای تعیین این که آیا اختلال خون وجود دارد یا خیر، ارزیابی کند.

اثرات جانبی بیماری های خون

اختلالات خون می تواند منجر به عوارض جدی شود. خستگی، خون ریزی‌ داخلی، آسیب‌ های مفصلی، عفونت، واکنش نامطلوب به درمان و عدم توانایی برای مبارزه با عفونت تنها چند مورد است. خون نیازهای اساسی بدن را تأمین می کند. عدم توانایی کارکردن درست بدن، بسته به نوع اختلال خاص، خطر تحت تاثیر قرار دادن هر ارگانی را به همراه دارد.

جمع بندی

خون یک بافت زنده است و سلول‌ های خونی شامل گلبول ‌های قرمز، گلبول ‌های سفید و پلاکت ‌های موجود در آن می‌ توانند دچار اختلالاتی شده و بیماری‌ های خون (کم‌ خونی، تالاسمی، هموفیلی و…) را بوجود آورند. بسیاری از بیماری ‌های خون توسط ژن‌ ها ایجاد شده یا به علل دیگر شامل عوارض جانبی داروها و کمبود مواد مغذی در رژیم‌ غذایی بروز می‌ کنند.

برخی از بیماری‌ های خونی سبب غلظت خون توسط افزایش مقدار پروتئین‌ های مرتبط با ایمنی، گلبول‌ های قرمز، گلبول ‌های سفید یا پلاکت‌ ها می ‌شوند. بیماری‌ های خونی اغلب باعث علائمی مانند ضعف تنفسی، خون ریزی، تورم و… شده که نیازمند درمان می ‌باشند. پیشگیری با شیوه زندگی صحیح در جلوگیری از بروز این اختلالات نقش دارد اما برخی از آن‌ ها ارثی بوده و ریشه در ژنتیک دارند.

در پست بعد شما را با پیشگیری از بیماری قلب و عروق آشنا می کنیم، از فروشگاه طبیب عطار بازدید فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *