سلامت جسم, قلب و عروق

بیماری خون (قسمت اول)

در پست قبلی با انواع بیماری ‌های عروق آشنا شدیم. در این پست بیماری های خونی را برای شما توضیح می دهیم، با طبیب عطار همراه باشید.

بیماری خونی

بیماری های خون اختلالاتی هستند که نشانه وجود مشکلی در سلول های گلبول قرمز و سفید یا سلول های کوچک تر همانند پلاکت هستند که برای تشکیل لخته خون ضروری است.

هر سه نوع سلول در مغز استخوان تشکیل می ‌شود که بافت نرمی درون استخوان های شماست. گلبول های قرمز اکسیژن را به اندام های بدن و بافت ها انتقال می ‌دهند. گلبول های سفید خون به بدن شما برای مبارزه با عفونت ها کمک می ‌کنند. پلاکت به لخته شدن خون کمک می ‌کند. بیماری های خونی شکل گیری و وظایف یک یا چند نوع سلول خونی را تخریب می ‌کند.

علل بیماری‌های خونی

عوامل مختلفی باعث بیماری‌ های خونی می ‌شوند. افرادی که شیمی درمانی یا پرتودرمانی می‌ کنند معمولی نیست که در واکنش به مواد شیمیایی دچار اختلال در خون شوند. بیش از حد در معرض مواد شیمیایی بودن، عوارض بارداری، عفونت ‌های ویروسی، مسائل کروموزومی و وراثت می‌ تواند اغلب باعث اختلالات خون شود. تقریبا نیمی از تمام بیماری ‌های را نمی ‌توان به عامل خاصی ربط داد.

علائم و نشانه های بیماری های خونی

شروع اختلال در خون ممکن است با نشانه‌ های متعددی ظاهر شود، که بعضی از آن ‌ها به راحتی درمان می‌ شوند و برخی دیگر پس از درمان شروع به تغییر درجات مختلف می‌ کنند. علائم بیماری‌ های خونی ممکن است شامل تورم مفاصل، خون ریزی داخلی، کبودی، خون ریزی ادرار و مدفوع، خون ریزی طولانی پس از یک بریدگی، خون ریزی بینی و یا عدم انعطاف ‌پذیری مفاصل باشد.

بیماری های خون چگونه تشخیص داده می ‌شوند؟

پزشک ممکن است چند تست را تجویز کند از جمله آزمایش کامل خون (CBC) تا ببینید چه مقدار از هر نوع سلول خونی را دارید. پزشک یک نمونه برداری مغز استخوان را تجویز می ‌کند تا متوجه هر نوع سلول غیر عادی در مغز استخوان شود. این کار شامل برداشتن مقداری کمی از مغز استخوان برای آزمایش است.

بیماری های خونی چند نوع هستند؟

بدن برای زنده ماندن به خوراک و اکسیژن نیازمند است ولی فقط بودن غذا در معده و بودن اکسیژن در شش‌ها کافی نیست، بلکه این دو باید به همه نقاط بدن برسند و خون این عمل یعنی رساندن آن مواد به همه بدن را برعهده دارد. خون در لوله‌ هایی به نام رگ جریان می‌ یابد. قلب، خون را در رگ‌ ها به جریان می‌ اندازد.

بیماری ‌های خونی ناگهانی، نادر هستند. اغلب بیماری ‌های خونی به اندازه کافی شناخته شده هستند و قابل تشخیص و درمان می ‌باشند و همه پزشکان در مورد آن ‌ها اطلاعات کافی و ارزنده‌ ای دارند. محققان دائما در حال بررسی روش ‌های جدید و پیشرفته برای درمان اختلالات و بیماری ‌های مختلف می ‌باشند.

اختلال در سلول ‌های خونی، وضعیتی است که در آن گلبول ‌های قرمز، گلبول ‌های سفید یا سلول ‌های گردش خون کوچک ‌‌تر به نام پلاکت ‌هایی که برای تشکیل لخته‌ ها در بدن حیاتی هستند، با مشکل مواجه می ‌شوند و انواع بیماری‌ های خون را بوجود می ‌آورند. هر سه نوع سلول در مغز استخوان تشکیل می ‌شوند که بخش نرم داخل استخوان است. گلبول ‌های قرمز خون اکسیژن را به اندام ‌ها و بافت ‌های بدن منتقل می ‌کنند. گلبول‌ های سفید خون به بدن شما کمک می ‌کند که با عفونت ها بجنگد. پلاکت ‌های خون به ایجاد لخته خون کمک می ‌کنند. اختلالات سلولی خون باعث برهم خوردن آرایش و عملکرد یک یا چند نوع از این سلول ‌های خونی می‌ شود.

انواع بیماری های خون مربوط به گلبول های قرمز

اختلالات گلبول های قرمز خون بر گلبول های قرمز بدن اثر می‌ گذارد. این ها سلول هایی در بدن هستند که اکسیژن را از ریه ها به سایر نقاط بدن حمل می ‌کنند. انواع این اختلالات وجود دارند که می ‌تواند هم بر کودکان و هم بزرگسالان اثر بگذارند.

  • کم خونی

کم خونی یک نوع اختلال گلبول قرمز خون است. کمبود ماده معدنی آهن در خون معمولا موجب این اختلال می ‌شود.

بدن شما برای ساختن پروتئین هموگلوبین نیازمند آهن است که به گلبول های قرمز کمک می ‌کند تا اکسیژن را از ریه ‌ها به سایر نقاط بدن حمل کنند. چند نوع کم خونی وجود دارد.

  • کم خونی فقر آهن

کم خونی فقر آهن موقعی بوجود می آید که بدن آهن کافی ندارد. ممکن است احساس خستگی یا تنگی نفس کنید چون گلبول های قرمز اکسیژن کافی را از ریه‌‌ ها حمل نمی ‌کنند. مکمل آهن معمولا این نوع کم خونی را رفع می ‌کند.

  • کم خونی خطرناک

کم خونی مهلک یک بیماری خود ایمنی است که بدن طی آن قادر به جذب مقادیر کافی ویتامین B12 نیست. این منجر به کمبود تعداد گلبول های قرمز می ‌‌شود. این بیماری های خون «مهلک» به معنای خطرناک نام دارد چون قبلا به دلیل غیر قابل درمان و کشنده بودن از این کلمه استفاده می ‌شد اما امروزه تزریق ویتامین B12 معمولا این نوع کم خونی را رفع می ‌کند.

  • کم خونی آپلاستیک

کم خونی آپلاستیک نادر است اما بیمرای جدی است که طی آن مغز استخوان ساختن سلول های خونی کافی را انجام نمی ‌دهد. این بیماری ناگهانی یا به کندی و در هر سنی بوجود می آید. می‌ تواند موجب خستگی شما شود و قادر به مبارزه با عفونت ها یا کنترل خون ریزی نباشید.

  • کم خونی همولیتیک خود ایمن

کم خونی هولیتیک خود ایمن (AHA) موجب می ‌شود سیستم ایمنی سلول های خونی را سریع تر از میزانی که جایگزین آن ها می ‌شود، تخریب کند. این باعث می ‌شود که بدن گلبول های قرمز کمتری داشته باشد. این منجر به کمبود گلبول های قرمز خون می ‌شود.

  • کم خونی سلول داسی شکل

کم خونی سلول داسی شکل (SCA) یک نوع کم خونی که همانطور که از نامش پیداست گلبول قرمز به شکل غیر معمول داسی شکل در می آید. به علت جهش ژنتیک، گلبول های قرمز افراد مبتلا به کم خونی داسی شکل حاوی ملکولک های هموگلوبین غیر طبیعی هستند که آن ها را سفت و داسی شکل می‌ کند. این گلبول های قرمز داسی شکل نمی ‌توانند همانند اکسیژن را به اندازه گلبول قرمز طبیعی انتقال دهند. همچنین ممکن است داخل رگ های خونی گیر کرده، جریان خون به اندام ها را مسدود کنند.

  • تالاسمی

تالاسمی یک گروه از اختلالات خونی ارثی است. این اختلالات بوسیله جهش های ژنتیک ایجاد می ‌شوند که از تولید طبیعی هموگلوبین جلوگیری می ‌کنند.

وقتی که گلبول های قرمز خون هموگلوبین کافی نداشته باشند، اکسیژن به همه بخش های بدن نمیرسد. اندام ها نیز نمی‌ توانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. این اختلالات منجر به موارد زیر می ‌شود:

1 . تغییر شکل استخوان

2 . بزرگی طحال

3 . مشکلات قلب

4 . تاخیر در رشد کودکان

  • پلی ستمی ورا

پلی ستمی ورا یک نوع سرطان خون است که بوسیله جهش ژنتیکی ایجاد می ‌شود. در صورت وجود پلی ستمی ورا، مغز استخوان مقدار زیادی گلبول قرمز می ‌سازد.

این موجب غلظت خون و کندی جریان آن شده و به این ترتیب خطر لخته شدن خون را افزایش می‌ دهد که می ‌تواند موجب حمله قلبی یا سکته شود. هیچ درمان شناخته شده ‌ای وجود ندارد. درمان آن شامل فلبوتومی یا برداشتن خون از رگ ها و دارو است.

علائم شایع اختلالات گلبول های قرمز خون عبارتند از:

1 . خستگی

2 . تنگی نفس

3 . مشکل تمرکز ناشی از کمبود اکسیژن در مغز

4 . تند شدن ضربان

در قسمت دوم با انواع بیماری های مربوط به گلبول های سفید خون آشنا می شویم، از فروشگاه طبیب عطار بازدید فرمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *