خوراکی ها و خواص

بهترین نان کدام است

بهترین نان کدام است

بهترین نان چیست؟ اگر این سوال را از افراد مختلف بپرسید، جواب ‌های مختلفی دریافت می‌ کنید. هرکسی با توجه به ذائقه و سلیقه‌ خود نانی را انتخاب می ‌کند. یکی از نکات مهمی که اغلب مردم در انتخاب بهترین نان فراموش می ‌کنند، خواص و فواید نان است.

در منابع طب ایرانی آمده است که اگر آرد را با شیر و روغن مخلوط و ترجیحا از شیره، شکر، دوشاب و زرده تخم‌ مرغ هم در آن استفاده کنند، نانی مطلوب‌ و مغذی به دست می‌ آید به نان شیرمال معروف است. این نان اگر با همین ترکیبات در نانوایی ‌ها تهیه و با کیفیت خوبی طبخ شود، می تواند جایگزین نان صبحانه شود.

نان خرما یکی دیگر از نان هایی است که در نانوایی‌ های سنتی پخته می ‌شود. در لابلای خمیر این نان، خرما می ‌گذارند و هم ‌زمان با پخت خمیر، خرما هم پخته می ‌شود. از نظر متخصصان طب ایرانی، خوردن چنین نانی مشکل خاصی ندارد اما چون رطوبت خرما وارد خمیر می ‌شود و نان را خمیری ‌شکل و دیر هضم می کند، زیاده ‌روی در خوردن آن مطلوب نیست، مگر اینکه نان خرما در فرآیند پخت کاملا خشک شده باشد.

نان هایی که از شیره میوه هایی چون انگور، خرما یا شیره انجیر تهیه شده باشند ارزش تغذیه ای بیشتری دارند و اغلب نان های محلی که به واسطه افزودن دانه هایی چون کنجد، رازیانه، زنیان، بادیان، سیاه دانه و زیره مزه دار می شوند نه تنها نان را مقوی و طعم دار می کنند بلکه مصرف‌کننده را از عوارض گوارشی و کبدی اغلب نان هایی که با آرد سفید بدون سبوس تهیه می شوند نیز دور نگاه می ‌دارند.

بر این اساس پیشنهاد می شود همچون گذشته، در نان های شیرین به جای شکر از شیره میوه ها، و در خمیر نان علاوه بر کنجد از سایر دانه های روغنی استفاده شود. همچنین توصیه شده که قبل از مصرف چنین نان‌ هایی، اجازه دهید نان کمی خنک شود و بعد آن را میل کنید، چون از دیدگاه طب سنتی، نان گرم و تازه از تنور درآمده، دیر هضم است و سبب افزایش تشنگی می‌ شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *