خوراکی ها و خواص

آشنایی با عسل (قسمت سوم)

 • ویتامین K

ویتامین K نیز جزئی جدایی ناپذیر از خواص عسل به شمار می رود. ویتامین K به دو شکل در طبیعت دیده می شود.

۱) ویتامین K1 که عموما در سبزی های پر رنگ موجود است.

۲) ویتامین K2 که عموما در گوشت و پنیر موجود است.

ویتامین K موجود در عسل چه سودی برای سلامتی ما دارد؟

1 . پیشگیری از پوکی استخوان

2 . پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه

3 . مقاوم در برابر سرطان ریه

4 . کاهش خطر ابتلاء به دیابت

5 . پیشگیری از سرطان پروستات در مردان :

بره موم یکی از فرآورده های مفید زنبور عسل و مخلوطی از مقادیر مختلف رزین های محافظ برگ و گل و موم زنبور است. اثربخشی این ماده در واقع به دلیل وجود اسید کافئیک موجود در موم است. این اسید قرن هاست که در قالب یک مکمل غذایی برای درمان حساسیت و التهاب گلو و درمان سوختگی در سراسر جهان مورد استفاده قرار می گیرد. اسید کافئیک با متوقف کردن و بستن مکانیزم های مورد استفاده سلول های سرطانی برای تغذیه و رشد، می تواند سرطان پروستات را در مراحل اولیه کنترل کند. در این پژوهش، تغذیه روزانه موش ها با اسید کافئیک موجب متوقف کردن رشد تومورهای آنها شد. این در حالی است که در زمان توقف مصرف، تومورها دوباره شروع به پیشروی کردند. علاوه بر این اسید موجود در موم، در طول شش ماه متوالی، گسترش و رشد این سلول ها را تا ۵۰ درصد کاهش داد.

 • ویتامین C

ویتامین C یکی از اساسی ترین و اصلی ترین خواص عسل است. احتمالا شما هم تا بحال شنیده اید که یکی از راه های درمان سرماخوردگی، خوردن مواد غذایی است که سرشار از ویتامین C باشد ، همچنین احتمالا شنیده اید که خواص عسل و لیمو معجزه ایی در درمان سرما خوردگی است. چرا که ویتامین C یکی از قدرتمند ترین آنتی اکسیدان های موجود در طبیعت است. بدن انسان قادر به تولید ویتامین C نیست و به شدت هم به این ویتامین محتاج است. زنبور عسل قادر به ساختن ویتامین C است و آن را به عسل انتقال می دهد.

بخشی از خواص ویتامین C در عسل

 1. پیشگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا
 2. پیشگیری از چروکی پوست
 3. مقاوم در برابر بیماری های چشم
 4. کمک در درمان سرطان
 5. کمک رسانی در جهت سیستم ایمنی بدن
 6. سدی محکم در برابر سکته های مغزی
 7. پایین آوردن فشار خون
 8. تقویت بدن در جهت جذب مواد معدنی
 9. پیشگیری از سرطان پوست
 10. رفع حس خستگی در بدن
 11. جلوگیری از خون دماغ
 12. ترمیم شکستگی در مو ها
 13. تقویت بهبود زخم ها

شیوه نگهداری و تشخیص عسل مرغوب

1 . عسل در ظرف فلزی ممنوع :

 • عسل یک ماده غذایی فسادناپذیر است که خاصیت باکتری‌کشی دارد، بنابراین فاسد نخواهد شد.
 • نگهداری عسل حتی برای زمان کم در دمای بالاتر از ۳۲ درجه، رنگ، طعم و خاصیت آنزیم‌ها‌ی آن را تغییر خواهد داد.
 • در عسل مقدار زیادی اسید است. به همین دلیل اگر عسل‌تان را در ظروف فلزی نگه دارید، هم ظرفتان آسیب می بیند و هم رنگ، بو و طعم عسل دجار تغییر می‌شود، بنابراین حتما عسل را در ظروف‌ شیشه‌ای و یا پلاستیکی نگه داری بفرمایید.

2 . رطوبت، سمی برای عسل :

 • عسل را در مکان مرطوب نگه داری نفرمایید، همچنین قاشق خیس را در ظرف عسل فرو نبرید چون باعث رقیق و به علاوه نا مرغوب شدن عسل خواهد شد.
 • بودن عسل در دمای بالای ۲۵ درجه و یا زیر ۵ درجه باعث (( شکرک ))‌ زدن آن می شود.
 • همچنین وجود ذرات خارجی ای همچون  گرد و غبار، ذرات موم و… در عسل، موجب سریع تر شدن عمل شکرک زدن عسل می شود.
 • حالا اگر عسل شکرک زد، مسئله خاصی نیست چراکه شما می‌توانید به آسانی و با قراردادن شیشه عسل در درون یک ظرف آب‌‌جوش آنرا گرما و حرارت بدهید و به حالت اولش تبدیل کنید.
 • ولی اگر بعد از یک ماه دیدیم که دوباره همان عسل شکرک زده است ـ به علت متبلور شدن دانه‌‌های شکر ـ دیگر به آسانی نخواهید توانست با انجام کار دفعه قبل، آنرا به حالت مایع و اول خودش بازگردانید.
 • عسل‌های پاستوریزه ای که در حرارت بالایی جوشیده اند و به صورت صنعتی بسته‌بندی می‌شوند، مطمئن باشید که هرگز شکرک نمی‌زنند و رسوب نیز نخواهند کرد.
 • ولی نکته بدی که دارد این است که به علت حرارت بالا، خیلی از خواص آن کم خواهد شد؛ یعنی درصدی از اسیدهای آمینه، دیاستاز مثبت و برخی از  ویتامین‌های عسل از بین خواهد رفت.
 • باید دانست که عسل از سالم‌ترین خوراکی‌ها به شمار می رود ولی به شرطی که از اول، سالم به عمل آمده باشد زیرا در برخی از مناطق، زنبورها از گل گیاهان سمی شهد می‌مکند و یا از شهد گیاهانی که سمپاشی شده‌اند، بهره می برند که نتیجه آن تولید عسل نامرغوب یا حتی سمی خواهد بود که نیازی به توضیح ندارد.
 • بنابراین حتما مراقب باشید عسلی که بوییدن آن شما را به عطسه انداخت، یا اینکه خوردن آن مستی و سکر بیاورد یا چشیدنش گلو را بسوزاند، عسل نامرغوبی می باشد که باید از خوردن آن حتما پرهیز نمود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *